Na Vysočině už zemědělci sklidili pětinu obilí a 30 procent řepky

Na Vysočině zemědělci posekali pětinu obilí a 30 procent řepky, zatímco před rokem se touto dobou žně v kraji teprve rozbíhaly a do řepky sklizňové stroje ještě nezajely. Letošní hektarový výnos u obilí se v průměru pohybuje kolem 5,7 tuny a je zatím o čtyři desetiny vyšší než výsledek za minulý rok, který byl poznamenaný suchem. O něco lepší úroda je také u řepky. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství a společnosti Agrovenkov Vysočina.

„Uvidíme, jak se na tom objemu a kvalitě ještě podepíše sucho,“ řekl Vlastimil Vaněk z jihlavské agrární komory. Podle něj se situace liší podnik od podniku podle toho, jak kde pršelo.
Obilí letos na Vysočině rostlo na 131 300 hektarech polí. Zemědělci zatím sklízeli ozimý ječmen a ozimou pšenici, do konce minulého týdne měli pod střechou úrodu z 25 800 hektarů polí. U ozimého ječmene, jehož sklizeň spěje ke konci, se výnos z hektaru zatím drží na 5,87 tuny. U ozimé pšenice, která je se 71 700 hektary nejrozšířenější obilovinou v kraji, se výnos pohybuje okolo 5,5 tuny. Ze 43 000 hektarů letošních polí s řepkou na Vysočině je posekáno přes 13 000 hektarů. Dosavadní hektarový výnos 3,44 tuny je v porovnání s minulým rokem vyšší o tři desetiny tuny.
Sklizeň pokračuje nejrychleji na Třebíčsku, kde mají zemědělci sklizeno 41 procent obilí a čtyři pětiny řepky. Nejlepší výnosy pšenice a ječmene zatím mají zemědělci na Jihlavsku, v průměru odvezli přes 6,2 tuny z hektaru. U řepky se hektarový výnos dostal ke čtyřem tunám jen na Pelhřimovsku, ale její sklizeň je v tomto okrese teprve v počátcích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *