Na Vysočině byla letošní sklizeň obilovin o něco lepší než loni

Na Vysočině byla letošní sklizeň obilovin o něco vyšší než před rokem, pomohl lepší výnos. Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklidili zemědělci v tomto kraji 727 554 tun obilí, v porovnání s loňským výsledkem to bylo přibližně víc o čtyři procenta. Produkce řepky ale byla v kraji o 16 procent nižší než před rokem. Statistici zveřejnili odhad sklizně plodin podle stavu k 15. září.

Vysočina se letos řadila mezi čtyři kraje s největší rozlohou obilných polí, na celkové sklizni obilovin v zemi se tak podílela skoro desetinou. Obiloviny na Vysočině vyrostly na 132 679 hektarech polí, v porovnání s minulým rokem to byla o 823 hektarů nižší plocha. Letošní hektarový výnos v kraji byl podle odhadu statistiků 5,48 tuny, v meziročním porovnání vzrostl o 0,26 tuny.
V Česku se letos na hektaru v průměru urodilo 5,66 tuny obilí. Na Vysočině byl mezi kraji třetí nejnižší výnos. Výnosy za Vysočinou zaostaly jen v Jihočeském kraji a Karlovarském kraji, a to shodně o jednu desetinu tuny. Při porovnání výsledků u základních obilovin, tedy vyjma kukuřice na zrno, skončila sklizeň nižším výnosem než na Vysočině v jižních Čechách a Jihomoravském kraji. V roce 2018 se sklizeň obilovin na Vysočině podle ČSÚ v meziročním porovnání zvýšila o tři desetiny procenta, zatímco v celé ČR klesla o 6,5 procenta.
Řepky letos zemědělci na Vysočině podle odhadu statistiků sklidili v součtu 126 219 tun, o 16 procent méně než vloni. Tuto plodinu pěstovali na 40 770 hektarech, proti minulému roku jí ubrali 2262 hektarů. Hektarový výnos se letos v meziročním porovnání snížil o čtyři desetiny na 3,1 tuny. Podobně na tom byli i pěstitelé jinde v Česku. Průměrný výnos řepky v ČR byl podle posledního odhadu statistiků tento rok 3,07 tuny.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *