Na Vysočině bude méně brambor

Pěstitelé na Vysočině letos sklízejí méně brambor než před rokem, ale dostávají za ně lépe zaplaceno. Při prodeji ve velkém mají za kilogram 2,50 Kč až tři koruny, o rok dřív byla ve stejné době cena i pod dvěma korunami. Ústřední bramborářský svaz ČR předpokládá, že ceny ještě o něco vzrostou. Proto pěstitelům radí, aby s prodejem vyčkali. Uvedl to tajemník svazu Josef Králíček. Zemědělci na Vysočině produkují zhruba třetinu tuzemských brambor.

„Doporučujeme pěstitelům, aby brambory zaskladnili, pokud mají tu možnost,“ uvedl Králíček. Na Vysočině teď ještě zbývá na polích asi třetina letošní úrody. „Sklizené hlízy jsou v poměrně dobrém stavu,“ uvedl Králíček. Výnosy se pohybují kolem 30 tun z hektaru, loni byly vyšší. Celková sklizeň bude menší i kvůli poklesu pěstebních ploch asi o desetinu. Brambory v tomto roce včetně zahrádek zabíraly asi 30.600 hektarů polí. Řada podniků pěstování brambor omezila, protože je loni prodávaly s prodělkem.
Králíček uvedl, že Česko není ve výrobě brambor soběstačné. Výnosové rekordy ale asi nebudou padat ani v Evropské unii, kde bramborových polí ubylo i celkově. Pěstitelé v některých zemích byli postiženi dešti, jinde zase porostům škodilo suché počasí. Podle Králíčka velcí pěstitelé zejména ve Francii a Německu raději brambory uskladní, protože se těší na lepší cenu v jarním období. „Proto předpokládáme, že i naše farmářská cena v následujících týdnech oživí,“ řekl.
Farmářské ceny brambor v Česku jsou teď podle údajů svazu nižší než třeba v Rakousku a v Německu, a to asi o korunu na kilogram. Proto se do Česka brambory skoro nedováží. „Naopak my jsme do řady zemí exportovali,“ podotkl Králíček. České brambory už směřovaly třeba do Velké Británie, Nizozemí, Dánska a na Slovensko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *