Na vinobraní ve Znojmě se představí více než třicet vinařství

Na znojemském vinobraní nabídne letos svá vína a burčák minimálně 32 moravských vinařství. Představí se zde mimo jiné 17 lokálních vinařství patřících do sdružení VOC Znojmo. Uvedli to dnes na tiskové konferenci organizátoři vinobraní. Již 31. ročník akce se v historickém jihomoravském městě uskuteční v pátek a sobotu 12. až 13. září.

 

Prodejci si letos mohli pronajmout 370 stánků. Loni se prezentovalo 16 velkých vinařství a 60 malých vinařů. Kolik malých vinařství se představí letos nad rámec ohlášených 32, nelze podle ředitele organizátora vinobraní, Františka Koudely, zatím předjímat.
Součástí vinobraní bude jako obvykle bohatý doprovodný program. Ten se letos uskuteční na deseti paralelních scénách. Chybět nebude ani tradiční velký průvod v čele s králem Janem Lucemburským, jehož se zúčastní více než 460 postav v dobových kostýmech včetně rytířů na koních.

Pro letošní ročník organizátoři jako novinku přichystali repliky bran, kterými se kdysi vcházelo či vjíždělo do historického centra. Díky realistickému vzhledu mají zapadnout do zástavby a doplnit historizující dojem.
Organizátoři pro návštěvníky připravili řadu kulturních vystoupení, vrcholem má být koncert kapely Olympic. Vinobraní zakončí ohňostroj.
Loni vinou horšího počasí zavítalo do Znojma kolem 70 000 lidí, letos by pořadatelé podle dřívějšího vyjádření rádi prodali 80 000 vstupenek.

Poprvé se vinobraní konalo v roce 1966, v roce 1974 bylo zakázané a obnovy se dočkalo až po roce 1989. Nejvíce lidí, 110 000, přijelo v roce 1967.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *