Na poslaneckou úpravu zákona k boji s kůrovcem vláda asi kývne

Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací do zákonného rámce hospodaření s lesy s cílem minimalizace škod. Vláda podle podkladů pro dnešní schůzi zřejmě podpoří úpravu lesního zákona, jak ji navrhla skupina poslanců kvůli nynější kůrovcové kalamitě.

O nezbytných opatřeních by mohlo ministerstvo rozhodnout v případě kalamit v lesích na území nejméně dvou krajů. Případné odvolání proti rozhodnutí ministerstva by nemělo podle novely odkladný účinek.

„Novela přináší možnost odchýlit se od běžných pravidel hospodaření zejména ohledně těžeb a zalesňování,“ napsali předkladatelé z osmi klubů v důvodové zprávě. Za současného stavu některá ustanovení lesního zákona podle nich neumožňují účinný zásah proti kůrovci tak, aby bylo možné alespoň část lesů zachránit.

Kabinet doporučí podle předběžného stanoviska pro zákonodárce přezkoumat předlohu při jejím dalším projednávání „z hlediska ústavního, formulačního a legislativně technického“. Vládní legislativci zpochybnili například to, že vlastníci nemovitostí, jejichž práv a zájmů by se rozhodnutí týkalo, by k němu nemohli vznést námitky a nemohli by se ani soudně bránit proti způsobu jejich vypořádání. Předlohu v připomínkovém řízení podpořila ministerstva zemědělství a životního prostředí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *