Na Pardubicku ubývá pěstitelů cukrové řepy, nevyplatí se jim

V Pardubickém kraji začala na mnoha místech tento týden sklizeň cukrové řepy. Výsledky by podle odhadů mohly být průměrné. Na Pardubicku ovšem pěstitelů cukrovky ubývá, protože není výdělečná, řekl ředitel Okresní komory Pardubice Josef Štěpanovský.

„Na písčitých půdách bude úroda ovlivněná suchem. Zemědělci z našeho okresu očekávají průměrný výnos. Naše komora sdružuje 60 firem, z toho tak čtyři se věnují cukrovce. Přecházejí kvůli nízké ceně na jiné plodiny, na kukuřici nebo obilniny,“ řekl Štěpanovský.
Společnost Oseva Agri Chrudim cukrovku začala dnes sklízet na polích u Heřmanova Městce. Zemědělská firma ji pěstuje na 250 hektarech a je pro její hospodaření významnou plodinu. Letos dostane za tunu 650 korun, loni byla výkupní cena o 50 korun vyšší. „Na světovém trhu došlo k poklesu ceny cukru, české cukrovary na to reagovaly. Pro nás bude sklizeň na hranici rentability,“ řekl agronom podniku Pavel Krejčí. Družstvo Agricola Bylany na Chrudimsku již cukrovou řepu z 200 hektarů sklidilo. Cukrovka podle předsedy představenstva Jaromila Mádla bude letos kvalitní a má dobrou cukernatost. Ceny komentovat nechtěl.
Sklizeň cukrovky potrvá asi do listopadu. Zemědělci ji vozí do cukrovarů v Dobrovicích na Mladoboleslavsku a v Českém Meziříčí na Rychnovsku. Loni v Pardubickém kraji sklidili zemědělci z hektaru v průměru 58,14 tuny cukrovky. Loňské počasí bylo hodně suché. Pěstovali ji na 4235 hektarech. V roce 2017 činil výnos 67,82 t/ha a rok předtím 68,57 t/ha. Předloni cukrovka pokrývala 4149 hektarů a v roce 2016 byla na 3595 hektarech. Desetiletý průměr krajských výnosů cukrové řepy je 63,13 t/ha.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *