Na Mlékárenském dnu v Přibyslavi budou představeny výrobky z 21 mlékáren

Mlékárenský den, který se bude v sobotu pošestadvacáté konat v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, veřejnosti představí výrobky 21 mlékáren z vysočiny i jiných regionů. Vedle velkých podniků přijedou zpracovatelé kravského, kozího i ovčího mléka z farem. Odborná komise už dnes hodnotila 56 mléčných pochoutek přihlášených do soutěže, která přehlídku tradičně doprovází.

Ve čtyřech soutěžních kategoriích nejlépe uspěly výrobky Polabských mlékáren, Statku Horní Dvorce, společnosti Savencia Fromage a sýrárny Brazzale Moravia.

Hodnotitelé si všímali chuti, vzhledu a konzistence, obalu a inovativnosti mléčných pochoutek. Jednotlivá kritéria mají různou váhu, největší má chuť a vůně, řekl předseda komise Jiří Štětina z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Poukázal na to, že v soutěži přibývá výrobků z kozího a ovčího mléka, dnes jich bylo hodnoceno 19. Svědčí to o velké účasti farmářských výrobců, dodal.

Polabské mlékárny získaly nejvíc bodů v kategorii mléčné nápoje a zakysané výrobky se svým jogurtem podle islandské receptury Milko Můj Skyr s malinovou příchutí. Kategorii čerstvých a tvarohových sýrů, tvarohů a pomazánek vyhrál čerstvý ovčí sýr ze Statku Horní Dvorce. Sýr s modrou plísní Sedlčanský Modřenín byl vyhodnocen jako nejlepší v kategorii přírodních zrajících sýrů. Jde o výrobek sedlčanské sýrárny patřící do skupiny Savencia Fromage & Dairy Czech Republic. Mezi kozími, bílými sýry a specialitami se umístil nejlépe Cri-Cri křupavý snack sýrárny Brazzale Moravia.

Přehlídka mlékárenských výrobků s ochutnávkou pro veřejnost v sobotu začne v 8:45. Uskuteční se v klenutých sklepeních pod radnicí a ve farní stodole, prodejní stánky mlékáren budou na Bechyňově náměstí. Návštěvníci mohou odevzdat svůj hlas nejlepší expozici mléčných výrobků v soutěži Přibyslavský krajáč. Její výsledky budou vyhlášeny dvě hodiny po poledni.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *