Na jižní Moravě ubylo prasat v pololetí meziročně o pětinu

Na jižní Moravě v letošním prvním pololetí ubylo chovaných prasat o pětinu na 133 401. Po letech spíše stagnujícího počtu je to výrazný pokles, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Může jít ještě o doznívající dopady podnákladových výkupních cen vepřového a omezování chovů. Do nižších stavů se mohl promítnout i vyšší počet porážek v letošním prvním pololetí, ve druhém čtvrtletí se totiž na globálním trhu projevil nedostatek vepřového kvůli africkému moru prasat v Číně, kterému padly za oběť celé chovy. Naopak se daří na jihu Moravy zvyšovat stavy skotu.

Relativně nejvíce ubylo mladých prasat vážících 20 až 49 kilogramů, a to o třetinu z 53 400 na 34 400. Počet selat klesl ze 41 400 na 37 900. Chovatelé vyčkávali na změnu poptávky, která se projevila ve druhém čtvrtletí v důsledku afrického moru prasat v Číně. Zvyšování počtu existujících chovů se může projevit až se zpožděním.

Naopak dlouhodobě se daří na jižní Moravě skotu, jeho stav byl na konci letošního pololetí za posledních sedm let nejvyšší, činil 63 346. Proti loňsku to bylo o více než 913 kusů. Nejnižšího počtu dosáhly stavy skotu v pololetí roku 2013 a od té doby trvale rostou. Daří se kravám pro produkci mléka, jehož výroba je po problémech s nízkou výkupní cenou od loňska zisková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *