Na jižní Moravě sklízejí zemědělci plodiny s vyššími výnosy než loni

Zemědělci na jižní Moravě už sklidili téměř třetinu obilovin a více než polovinu ploch osetých řepkou. Výnosy u všech plodin jsou vyšší než loni, a to díky příznivějším klimatickým podmínkám. Například u ozimého ječmene jsou téměř o tunu na hektar vyšší než loni. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

U řepky, jejíž sklizeň výrazně pokročila proti minulému týdnu, se průměrný výnos postupně zvyšuje, aktuálně činí 3,8 tuny z hektaru. Letos ji zemědělci vyseli na více než 41 500 hektarů, což je nejvíce za poslední tři roky kvůli její rostoucí světové ceně.

Mírně vyšší je hektarový výnos u nejpěstovanější plodiny, kterou je ozimá pšenice. Loni se jí sklidilo 5,89 tuny, letos je to zatím 5,99 tuny, zbývá ještě sklidit zhruba 70 procent ploch. Ke konci se blíží sklizeň ozimého ječmene, jehož hektarový výnos je téměř šest tun, zatímco loni jen mírně přesáhl pět tun. Sklizeň jarních plodin se teprve pomalu rozbíhá.

Jihomoravští zemědělci jsou letos poměrně spokojení a těší se z mírně nadprůměrné úrody, která bude lepší než v posledních letech, kdy je postihlo ve větší či menší míře sucho. Od začátku vegetačního období totiž poměrně často prší, a v půdě je tak stále dostatek vody. Navíc jižní Moravu nepostihly v takové míře jako jiné oblasti přívaly krup či lijáky, které by způsobily polehnutí porostů nebo zásadně snížily kvalitu zrna.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *