Na jižní Moravě se zastavil mnohaletý propad výroby vepřového

Na jižní Moravě se po mnoha letech zastavil pokles výroby vepřového masa. Za první pololetí se ho vyrobilo 14 059 tun, což je meziročně o 55 tun více. V prvním čtvrtletí přitom ještě letos klesající trend pokračoval, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Za mírně zvýšenou výrobou může být globální růst cen vepřového daný vybíjením chovů v Číně kvůli africkému moru prasat. Českým chovatelům se řadu let výroba nevyplácela kvůli podnákladovým výkupním cenám.

Zvýšil se také počet poražených kusů, který vzrostl meziročně ze 152 851 na 154 559. Analytici upozorňovali, že právě ve statistikách za druhé čtvrtletí se může ukázat dopad afrického moru v Číně, kterému padly za oběť celé chovy. Vepřového masa je tak na trhu výrazně méně, protože Čína chovala až polovinu všech prasat na světě.
V minulých letech chovatelé často chovy rušili, nebo alespoň nerozšiřovali a čekali, zda se situace zlepší. Masa byl na trhu přebytek a ze zahraničí se vozilo  za cenu, která byla pod náklady českých chovatelů.
I nadále na jižní Moravě rostl počet poraženého skotu, meziročně stoupl o 80 kusů na 4622 zvířat. V tunách se jednalo o nárůst z 1513 na 1560 tun. Na rozdíl od prasat je v posledních letech hovězí maso výdělečnou komoditou.  Statistici sledují také výrobu skopového masa, která je však v kraji zanedbatelná a stejně jako za první půlrok loňska se i letos vyrobily tři tuny masa.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *