Na jižní Moravě se očekává průměrná úroda meruněk

Úroda meruněk bude letos na jižní Moravě průměrná. Tam, kde mají pěstitelé sady uměle zavlažované, by mohla být i nadprůměrná. Sucho však ohrožuje plody, které už jsou na stromech. Pěstitelé se obávají, že začnou opadávat.

Některé plody už začaly opadávat kvůli nedostatku vody a zastavil se vývoj plodu. Měl by přijít déšť a opadávání by se zastavilo, řekl sadař Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic. Podobné obavy má i Petr Poláček z Němčiček. Úrodu odhadnout zatím nedokáže. Velkopavlovická odrůda, která se sklízí až v červenci, je zatím zelená. Když nebude pršet, meruňky buď popadají, nebo dozrají, ale budou tak malé, že je nepůjde prodávat, řekl Poláček. Kdyby začalo pršet, mohla by být úroda podle sadařů o něco lepší než loni, ale spíše průměrná. Sucho už poznamenalo květní násadu, uvedl Krejčiřík.

Lepší vyhlídky mají velkopěstitelé, kteří stromy uměle zavlažují jako na Znojemsku podnik Pomona Těšetice. Úroda by podle ředitele Pomony Ivo Pokorného mohla být velmi dobrá. Ale i tak by potřebovali déšť, aby se zlepšilo mikroklima v sadu. Ale zatím se daří bojovat a úrodu ochránit.
Rané odrůdy meruněk už by se mohly začít sklízet za dva týdny, nejčetnější velkopavlovická až před polovinou července. Předloňská úroda byla výrazně nadprůměrná, loni ji ovlivnilo sucho a také jarní mrazíky, které byly lokálně příčinou téměř nulové úrody.*

Komentáře ke článku 1

 • Od Ms.Rebecca David

  Od Ms.Rebecca David
  S respektem

  Ahoj drahá, já jsem paní Rebecca David jediná dcera pozdní rodičů Mr. a paní Johnová Davida. Chci investovat obrovské množství peněz v country.Please Chci, abys mě kontaktovat, aby mi, abych vám poskytnout více informací, jak budeme postupovat.

  Díky a Bůh vám žehnej.

  Slečna Rebecca David.

  N / B: Potřebuji vaši okamžitou plz odpověď

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *