Na jihu Moravy pokračoval pokles výroby vepřového

Na jižní Moravě loni pokračoval dlouhodobý pokles počtu poražených prasat i výroby vepřového, v obou případech se jednalo téměř o šestiprocentní pokles. Vepřového se vyrobilo poprvé za deset let méně než 30 000 tun, poražených zvířat bylo 314 631. Naopak čtvrtým rokem roste množství vyrobeného hovězího, které naopak poprvé za tuto dobu překročilo 3000 tun, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

U vepřového jde o dlouhodobý trend daný dvěma hlavními faktory. Sedlákům se dlouhodobě nevyplatí prasata chovat kvůli nízké prodejní ceně, která přetrvávala i během loňského roku. Kvůli tomu nemají dostatečný odbyt, případně prodávali pod nákladovou cenou. Přesto mnozí chovy drží v naději na lepší budoucnost, zároveň tím drží zaměstnanost v podniku. Kvůli suchu se také v některých sezonách na jižní Moravě neurodí dostatek plodin potřebných ke krmení. Výroba vepřového klesá celorepublikově a v potravinové soběstačnosti je ČR již několik let pod 50 procenty.
Naopak se v posledních letech daří chovům dobytka, a to nejen na maso, ale i pro mléko. Počet poražených býků a krav naposledy dramaticky klesal v roce 2013, což byl důsledek katastrofálního sucha v roce 2012, kdy mnozí likvidovali stáda. Od té doby počty poražených zvířat víceméně stagnovaly a až loňský rok přinesl citelný nárůst o 11 procent na 9300 kusů. Hovězí se na rozdíl od vepřového prodává za cenu, která je pro zemědělce výhodná.
U výroby skopového a kozího se na jižní Moravě prakticky nic nemění a nadále se jedná o okrajovou záležitost. Loni se tohoto masa vyrobily čtyři tuny proti pěti tunám v předešlém roce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *