Na jihu Moravy dále klesala výroba masa kvůli vepřovému

Na jižní Moravě pokračoval v prvním pololetí dlouholetý pokles výroby masa. Proti loňskému roku se ho vyrobilo 15 520 tun, což je o 860 t méně. Stejně jako v předchozích letech je příčinou pokles výroby vepřového, jehož se vyrobilo o 1000 tun méně, zatímco se zvýšila výroba hovězího a telecího, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Vepřového se v pololetí vyrobilo 14 tisíc tun a pokles je daný tím, že se zemědělcům chov prasat nevyplácí. Ze zahraničí se dováží dotované levnější maso, navíc mnozí rušili chovy i kvůli tomu, že prasata nebylo čím krmit. Dlouhodobě tak klesá soběstačnost České republiky ve vepřovém, která je již pod 50 procenty. Počet poražených prasat klesl zhruba o 15,5 tisíce na necelých 1523 tisíc. Například ještě v roce 2013 jich bylo přes 200 tisíc.

Výroba hovězího se již v posledních letech stabilizovala. Loni se zvýšila z 1349 na 1513 tun, což odpovídá zvýšení počtu poražených zvířat z 3990 na 4548 kusů. Před pěti lety se poráželo kolem čtyř tisíc kusů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *