Na jihu Čech chybí v rybnících asi třicet procent vody

Jihočeské rybníky trpí podle rybářů nedostatkem vody. Příčinou je dlouhodobý nedostatek srážek. Momentálně chybí na jihu Čech zhruba odhadem 30 procent vody. Situace se ale liší podle místa. Současný stav může ovlivnit i letošní produkci ryb, minimálně však jejich velikost. Během Rybářských dnů, které včera začaly v Rybářské fakultě ve Vodňanech, to řekl Ján Regenda, specialista na rybníkářství z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Nedostatek vody v rybnících znamená, že rybám chybí ve vodě přirozená potrava – zooplankton, který ve vodě žije. Ryby pak nerostou, jak by měly. Místo tří kilogramů budou mít třeba jen dvě a půl. Nepomůže ani zvýšené přikrmování. Přirozená potrava je totiž základ, na kterém se staví. Navíc hrozí v létě problémy s přehřátím vody, mohou vznikat kyslíkové deficity, uvedl Regenda.

Voda podle něj chybí od Blatné po Nové Hrady. Nejhorší je situace v rybnících, které byly loveny letos na jaře. Složitá je především situace na Novohradsku, kde rybáři zvažují, že na některých rybničních soustavách některé rybníky úplně vyloví. Vodu pak úplně vypustí do dalších níže položených rybníků, aby byly alespoň některé rybníky plné, sdělil Regenda. Pokud nezačne pršet, bude se situace s přicházejícím létem ještě zhoršovat. Během horkého léta se na rybníku odpaří takřka centimetr vody za den. Na hektar vodní plochy je tak potřeba přítok více než jeden litr za sekundu, poznamenal Regenda.

Největším problémem podle něj je, že chybí voda v krajině za poslední tři zimy. Les, pole, louka nedávají vodu. Je začátek vegetačního období, voda by měla odtékat z krajiny v hojném množství, ale je sucho, uvedl.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *