MZe: Názory ochránců zvířat známe, ve skupině je nepotřebujeme

Názory ochránců zvířat jsou ministerstvu zemědělství známé, proto je do pracovní skupině k zákazu drezúry zvířat v cirkusech nepřizvalo. Členství ve skupině není nárokové, sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Aktivisté například ze Svobody zvířat si ve čtvrtek na nepřizvání stěžovali v otevřeném dopisu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi.

„Členství v pracovní skupině není nárokové. Širší názorovou platformu v této oblasti v pracovní skupině reprezentuje Ústřední komise pro ochranu zvířat, která je poradním orgánem ministra zemědělství a je složena z odborníků, kteří se zabývají ochranou nebo chovem zvířat. Neexistuje důvod ani povinnost zařazovat do této skupiny další konkrétní subjekty,“ sdělil ČTK mluvčí.
Podle něj se navíc Svoboda zvířat mýlí v tom, že stát protěžuje některou stranu. „Ve znění novely zákona na ochranu zvířat, které bylo odesláno do meziresortního připomínkového řízení, nebyl zákaz nebo omezení drezúry zvířat v cirkusech obsažen. Zástupci cirkusů se proto k této problematice neměli možnost vyjádřit, jak mylně uvádí Svoboda zvířat. Ministerstvo zemědělství se začalo problematikou zákazu nebo omezení drezúry zvířat v cirkusech zabývat v rámci vypořádání připomínek uplatněných v meziresortním připomínkovém řízení,“ dodal Bílý.
Ministerstvo zemědělství nedávno navrhlo zákaz drezúry a vystupování zvířat. Obsahuje ho novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. Úřad zároveň založil pracovní skupinu, jež má rozhodnout o podmínkách zákazu. Součástí by měli být zástupci ministerstev zemědělství a životního prostředí, Ústřední komise pro ochranu zvířat, Státní veterinární správy, vybraných chovatelských svazů a cirkusů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *