MZe jedná o půjčce na vodní hospodářství

Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru v hodnotě osm miliard eur. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení u komerčních bank, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman.

V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku a v okolí nebo stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru ještě jednat s Ministerstvem financí, neposvětila jej také zatím vláda. Ministr zatím nechtěl specifikovat přesné nastavení úvěru, například zda by jej stát splácel patnáct nebo dvacet let. V případě úvěru by se podle něj mohlo pokračovat v přípravách velkých projektů s jistotou, že se na ně peníze najdou.
Stát plánuje investice do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic.
Úřad v posledních čtyřech letech dal na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvýšit dotace na obnovu a modernizaci závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022. Zatím se v programu, který funguje od roku 2016, utratilo 82 milionů korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *