Myslivci a rybáři nechtějí zvyšovat seznam nepůvodních druhů

Myslivci, rybáři nebo včelaři žádají ministerstvo životního prostředí, aby v připravované novele nezvětšovalo seznam nepůvodních invazních druhů rostlin a zvířat v ČR. Dnes to jejich zástupci řekli novinářům. Platforma Hospodáři v krajině podle nich sdružuje 750 000 zástupců svazů, mnozí členové se však překrývají, jsou například myslivci a rybáři nebo včelaři zároveň. Novelu zákona, kterou již stát připravuje několik let, by mělo ministerstvo podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty předložit v brzké době do meziresortního připomínkového řízení.

Schválený seznam nepůvodních druhů, který je odsouhlasený na evropské úrovni, je podle Janoty dostatečný, není podle něj třeba, aby byla ČR k evropské legislativě „papežštější než papež“. Hospodáři také požadují, aby se vyčlenily hospodářsky významné nepůvodní druhy zvířat ze zákona o ochranu přírody a krajiny do jednotlivých zákonů, jako je vodní zákon nebo zákon o myslivosti.
Hospodáři také chtějí, aby ministerstvo životního prostředí co nejrychleji připravilo pravidlo pro povolování umisťování včelínů v chráněných územích. Jedním z požadavků je také stanovení maximálních výdajů na chráněné druhy a jejich počty – jde o vydry, boby, vlky a čápy černé.
„Na úrovní EU žádáme o prosazování pozice ČR jako členského státu EU tak, aby příští společná zemědělská politika EU 2021–2027 byla méně zaměřena na byrokracii a sankce, a naopak byla přizpůsobena tak, aby lépe podporovala zvýšení biodiverzity a pestrosti krajiny,“ dodávají v dopise, který adresovali jak jednotlivým ministerstvům, tak vládě nebo sněmovně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *