Mor včelího plodu se šíří na Olomoucku

Ve včelstvech v Olomouckém kraji se rozšiřuje mor včelího plodu. Zatímco na začátku května krajská veterinární správa hlásila 13 ohnisek nákazy, nyní jich je již 87. Včelaři, jejichž chovy napadl mor, museli včelstva, úly a další vybavení zlikvidovat. Počet ohnisek se zřejmě ještě zvýší, už stávající situace je ale horší než loňská, řekl k tomu zástupce ředitele olomoucké krajské veterinární správy Jiří Zubal.

Mor včelího plodu postihl podle něj nejvíce včelaře z Olomoucka, kde veterináři zjistili celkem 40 ohnisek nákazy. Dalších 17 podezření se potvrdilo na Šumpersku. Na Prostějovsku stejně jako na Přerovsku veterinární správa hlásí 15 případů. Jesenicko zatím nákaza nezasáhla.
V kontrolách veterináři nadále pokračují. Vyšetřují jednak včelí měl a dále med včelařů z ochranných pásem, která jsou vymezena kolem ohnisek nákazy. „I v těchto případech jsme už některá podezření vyslovili, stávajících 87 ohnisek není konečné číslo. Nárůst už ale neočekáváme v takové míře jako dosud. Každopádně letošní situace je horší než loňská,“ uvedl Zubal.
I přesto by podle něj nákaza neměla mít zásadnější dopad na produkci včelařů z regionu. „Dopad bude velmi lokální, bude se týkat například obcí, ve které jsou takto postižení tři nebo čtyři včelaři. Ohniska jsou ve většině případu rozmístěná v určitých omezených lokalitách, obecný dopad na kraj nákaza absolutně nebude mít,“ řekl zástupce ředitele olomoucké krajské veterinární správy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *