Monitoring určí, odkud se do přehrady Hracholusky dostává fosfor a dusík, a studie zajistí nápravu

Plzeňský kraj chce zlepšit kvalitu vody v přehradě Hracholusky, kterou vždy velmi brzy o prázdninách znečišťují sinice a je tam omezeno koupání. Povodí Vltavy dokončí v březnu podrobný roční monitoring povrchových vod a analýzu, z jakých přítoků Mže se do největšího rekreačního vodního díla v kraji dostávají nežádoucí fosfor a dusík. Kraj také v listopadu zadal detailní studii, z níž vyjde, jaká opatření je nutné provést. Informovala o tom krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová.

Přehrada slouží nejen k rekreačním účelům, ale i k zadržování vody, tedy jako ochrana před povodněmi, a vodu využívají podniky.
Studii zpracuje sdružení firem VRV a DHI. Měla by jasně označit původce znečištění, uvedla Trylčová. Studie zahrne 73 obcí v Plzeňském kraji a 13 v Karlovarském kraji. Obce by podle studie mohly koncem příštího roku začít připravovat projekty na úpravy kanalizací, na něž by mohly získat podporu z EU i kraje. Jan Cihlář z VRV řekl, že i v novém plánovacím období Evropské unie bude čištění odpadních vod jednou z priorit ČR a dá se předpokládat, že by mělo být dále podporováno dotacemi,“ řekl.
Základním faktorem, který ovlivňuje kvalitu vody, jsou sinicové vodní květy, jejichž dominantním zdrojem je odpadní voda z měst a obcí, uvedl hydrobiolog Povodí Vltava Jindřich Duras. Při stále častějších přívalových deštích se voda z přehlcené kanalizace dostává do potoků, řek a rybníků a z nich pak do přehrady.
Povodí i kraj by měly znát výsledky studie v polovině příštího roku, kde budou definované příčiny a opatření. Podle Durase by se měl obsah fosforu snížit na polovinu současné hodnoty. Kraj zaplatí státnímu podniku za monitoring kritických míst zhruba půl milionu korun, studie bude stát dva miliony korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *