Ministr Fencl stále nerozhodl o rozdělení individuální kvóty na cukr

Do 14. června si ministr zemědělství Jan Fencl vyhradil dobu na rozhodnutí o rozdělení zvláštní individuální kvóty na cukr. Ta je na základě vládního nařízení stanovena ve výši 23 750 tun.

O přidělení zvláštní kvóty se původně ucházelo pět žadatelů. Dvě žádosti však byly podle Pavla Kováře z tiskového oddělení MZe okamžitě zamítnuty, protože nesplňovaly základní ustanovení nařízení vlády č. 51/2000. Rozhoduje se tedy o rozdělení kvóty mezi tři zájemce – Cukrovar Vrdy, Hanáckou potravinářskou společnost, s. r. o. (Cukrovar Prosenice) a Natura DK AF Nový Bydžov. Zatímco první dvě společnosti požadují plnou výši individuální cukerné kvóty, Natura DK konkrétní výši neuvedla. Komise, která hodnotila jednotlivé žádosti, ukončila jejich prověřování 9. května.
Firma Natura nemá podle jejího ředitele Miloše Hladíka nasmlouvanou řepu z letošní sklizně a na zahájení kampaně se nepřipravuje. „Pokud nemáme kvótu, nemá smysl se do výroby pouštět,“ poznamenal. Naopak Cukrovar Prosenice má pro letošek zajištěných 165 tisíc tun řepy. „S pěstiteli jsme uzavírali desetileté smlouvy a příští rok chceme odebrat už téměř 210 tisíc tun,“ sdělil ředitel cukrovaru Otakar Jiříček. Podle Jiřího Vajdíka, jednoho ze dvou majitelů prosenického cukrovaru, by bylo logické, aby se kvóty na cukr rozdělovaly před začátkem sezóny. Ujistil, že cukrovar bez ohledu na verdikt ministra o rozdělení kvót dostojí svým závazkům vůči zemědělcům. Proti regulaci výroby cukru prostřednictvím vládního nařízení se ohradil Cukrovar Vrdy, který v této věci podal ústavní stížnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *