Ministerstvo zemědělství zvažuje částečný zákaz používání herbicidu glyfosátu

Ministerstvo zemědělství zvažuje možnost částečného zákazu používání herbicidu glyfosátu. Uvedlo to v tiskové zprávě. Neví ale, od kdy by měla omezení platit. ČR spolu s dalšími státy před několika dny hlasovala pro prodloužení licence, která měla skončit v polovině prosince. Tento druh pesticidu, který některé výzkumné organizace označují za karcinogenní, tak dostal povolení na používání v EU na dalších pět let. Jednotlivé státy si ale mohou jeho omezení nebo zákaz na svém území určit samy, což není v rozporu s prodloužením evropské licence.

Ministr zemědělství Marian Jurečka uvedl, že i přes prodloužení licence chce ministerstvo snižovat používání glyfosátu. Změny, které tomu pomohou, zapracuje do nyní připravované aktualizace Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů v ČR. Z konkrétních opatření v úvahu připadá například úplný zákaz neprofesionálního využití glyfosátu nebo omezení četnosti aplikace na stejném pozemku. Jednou z variant je podle něj také úplný zákaz používání glyfosátu kromě funkce herbicidu.

Další návrh podle úřadu spočívá v tom, že by glyfosát mohli aplikovat pouze proškolení pracovníci, kteří vedou evidenci jeho použití. Ministerstvo zvažuje i zákaz používání glyfosátu v intravilánu obcí a na místech navštěvovaných veřejností. V zemědělství by mohl být glyfosát využíván pouze cíleně na ohniska vytrvalých plevelů, jako je pýr, pcháč a další, namísto plošné aplikace, dodal úřad.

Kdy přesně by návrhy úřadu mohly začít platit, se neví. Stanovit přesný termín by bylo předčasné, nicméně ministerstvo ještě navýší svoje úsilí pro co největší snížení jeho užití a využije i v současné době projednávanou aktualizaci Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů, dodala mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Za posledních šest let se podařilo omezit používání pesticidů v ČR celkově o osm procent, uvedlo ministerstvo. U glyfosátu je loňská spotřeba v porovnání s rokem 2012 o zhruba 309 000 litrů, tedy zhruba 30 procent, menší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *