Ministerstvo zemědělství chce novelu zákona kvůli těžbě dřeva platnou od jara

Ministerstvo zemědělství očekává, že letos se bude těžit stejně či více dřeva, které je v českých lesích napadené kůrovcem. Jeho množství se odhaduje na 20 milionů metrů krychlových. Snahou je, aby novela zákona umožnila lesníkům výrazně efektivnější zásahy v napadených lesích než dosud. Podle ministra Miroslava Tomana je snaha, aby začala platit od jara. Řekl to na konferenci o vodě, kůrovci a financích na Masarykově univerzitě v Brně. Stav českých lesů je v současnosti mnohými označován za nejhorší za posledních 250 let.

„Klasickou legislativní cestou by proces trval dva roky, což by nemělo žádný smysl. Pracujeme na rychlé novelizaci s odbornými skupinami a poslanci. Republika se rozdělí na oblasti podle míry postižení. V některých místech tak bude moct nechat na místě uschlé stromy, ze kterých už kůrovec vyletěl, aby lesníci mohli pracovat v lese, který ještě zachránit lze,“ uvedl Toman.
Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu letos bude vyčleněno 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku. Ministerstvo se také chystá kompenzovat vlastníkům lesům ztráty na tržbách kvůli nízké ceně dříví na přesyceném trhu. „Chystáme i podporu pro nestátní vlastníky lesů,“ řekl Toman.
Rád by získal na obnovu lesů další tři miliardy od ministerstva financí. „Vzal jsem kvůli tomu premiéra i ministryni na Vysočinu, aby viděli, jak kalamita vypadá. Ale jde o těžké vyjednávání, zatím je žádost odložená,“ řekl Toman. Vyplácení peněz v novém dotačním titulu by mohlo začít v druhé polovině letošního roku, zatím se čeká na notifikaci programu Evropskou komisí. „Zisky dnes vlastníkům lesů nepokrývají ani obnovu kalamitních porostů a nutnou péči o porosty mladší 40 let,“ dodal mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *