Ministerstvo omezí dotace ekologickým farmářům, zvýhodní velké zemědělské podniky

Ekologičtí zemědělci se obávají, že z nového dotačního Programu rozvoje venkova dostanou v příštích letech mnohem méně peněz, než původně předpokládali. Ministerstvo zemědělství podle PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců upravilo podmínky tohoto dotačního programu na roky 2014 až 2020, které omezí podporu pro ekologické farmáře a naopak zvýhodní velké zemědělské podniky. Uvedla to manažerka svazu PRO-BIO Kateřina Nesrstová.

Ministerstvo zemědělství za vědomými kroky nastavuje podmínky pro ekologické zemědělce tak, aby nemohli nebo nechtěli čerpat finanční podporu, a s ekologickým zemědělstvím tak skončili, uvedla Nesrstová. Podle ní se snižují platby, zpřísňují se podmínky a enormně se zvyšuje byrokratická zátěž farem. Mnoho sedláků s ekologickým zemědělstvím skončí a to se samozřejmě mnohým hodí, zhodnotila situaci. Peníze, které stát tímto způsobem ušetří, pak Ministerstvo zemědělství podle Nesrstové přesune na podporu velkých koncernů a investic. Tyto přesuny už plánuje nyní, podotkla.
Podle předsedy svazu PRO-BIO Zdeňka Perlingera je postup Ministerstva  zemědělství v protikladu se společnou zemědělskou politikou EU, takže hrozí, že bruselští úředníci takto nastavený Program rozvoje venkova vrátí Česku k přepracování. „To bude mít za následek další zpoždění a nejistotu ve vyplácení dotací pro naše sedláky, varoval.
Pomocí Programu rozvoje venkova na roky 2014 až 2020 budou do Česka proudit dotace z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. „V současné době se dokončuje jeho nastavení a spuštěn má být podle předpokladů v roce 2015, tedy již nyní minimálně s ročním zpožděním, uvedla Nesrstová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *