Ministerstvo hodlá bojovat proti černému trhu s tichým vínem

Černý trh s tichým vínem, kam spadají i daňové úniky z pančovaných vín, byl hlavním bodem včerejšího setkání ministra zemědělství Mariana Jurečky se zástupci vinařů, výrobců destilátů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Celní správy ČR. Problematikou se bude zabývat vznikající meziresortní komise. Informoval o tom ředitel odboru komunikace Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

„Odborníci z Ministerstva zemědělství nyní analyzují návrhy na řešení problému pančování a černého trhu s vínem, které jsme obdrželi například od vinařů, podnikatelů a samozřejmě od inspektorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). A už více než rok velmi dobře funguje dohoda mezi ministerstvem a Generálním ředitelstvím cel, která umožňuje dozorovým orgánům používat data celníků o převozech a dovozech vín do Česka, a to přímo z registru vinic. Tyto údaje jsou důležité pro lepší ochranu spotřebitelů a vinařů před falšováním vín,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mezi základní návrhy, kterými se chce Ministerstvo zemědělství zabývat, je zejména posílení a účinnější zacílení kontrol v této oblasti jak ze strany SZPI, tak i celní správy. Zároveň se ukazuje jako nezbytné zpřísnění sankčních opatření a podmínek pro prodej sudového vína nebo zavedení povinnosti zdokumentování veškeré přepravy a dovozu vína.

Nezbytná je spolupráce na meziresortní úrovni, neboť předpokládané výstupy mohou mít dopady do několika zákonů, například do zákona o spotřební dani, živnostenského zákona, nebo trestního zákoníku.

Již nyní se podařilo v rámci novely zákona o Státní zemědělské a potravinářské inspekci postihovat nepoctivé producenty. „Pokud inspektoři odhalí pančované víno, budou mít pravomoc přikázat jeho likvidaci. Nepoctiví výrobci už totiž nebudou moci spoléhat na to, že zpracováním vína na ocet nebo líh získají aspoň částečný zisk. Naopak, budou muset uhradit náklady na likvidaci vína, které nebylo vyrobeno podle povolených postupů,“ uvedl ministr Jurečka.

Přísnější pravidlo zamezí šíření nekvalitních nebo falešných vín neznámého původu na našem trhu. Dozorové orgány budou mít pravomoc nařídit zákonné zničení falšovaných vín, likérových vín, šumivých vín a částečně zkvašeného hroznového moštu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *