Ministerstvo financí se obává střetu zájmů kvůli tzv. zelené naftě

Ministerstvo financí chce, aby návrh na znovuzavedení vratky spotřební daně z pohonných hmot, tzv. zelenou naftu pro zemědělce, předložilo ministerstvo zemědělství. Ministru financí Andreji Babišovi vytvoření novely zákona uložila v prosinci vláda. Babiš, který se domnívá, že by mohl být ve střetu zájmů, chce nyní vládní usnesení změnit. S tím nesouhlasí ministerstvo zemědělství ani úřad vlády. Problémem se bude kabinet premiéra Bohuslava Sobotky zabývat dnes.

Babiš vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku. „Ačkoliv samozřejmě není v úmyslu prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí zneužít své funkce k prosazení osobního zájmu, přesto považuje za nevhodné, aby byl zpracovatelem a předkladatelem této novely,“ píše ministerstvo financí v předkládací zprávě ke změně vládního usnesení.

Podle úřadu vlády ale měl takto argumentovat ve chvíli, kdy mu vláda úkol zadala. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ uvedl úřad. Ministerstvo zemědělství s návrhem financí nesouhlasí. Podle něj tvorba zákonů o spotřebních daních přísluší ministrovi financí. „Ten může v rámci legislativního procesu, kde může dojít i k návrhům na úpravu i mimo oblast vrácení spotřební daně pro živočišnou výrobu, dbát na zachování zákonnosti v oblasti daní,“ uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Na odpočet daně by měli mít zemědělci s živočišnou výrobou nárok od začátku tohoto roku. Novela podle původního návrhu MZe měla platit od pololetí a zemědělci měli slevu uplatňovat zpětně. Podle odhadu ministerstva zemědělství mělo její zavedení stát 385 milionů korun. Pokud bude schválená do konce roku, proplácení pro letošní rok podle Jordána bude zajištěno.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *