Ministerstvo chce mít do roku 2020 v ekorežimu 15 procent polí

Ministerstvo zemědělství dokončuje plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Chce, aby v České republice bylo 15 procent ekologických ploch z výměry zemědělské půdy. Uvedl to mluvčí rezortu Hynek Jordán. Tento podíl měla podle schváleného plánu z roku 2010 splňovat ČR již nyní, letos ale plochy dosáhly 12 procent výměry. Nový plán chce ministerstvo předložit vládě přibližně do měsíce.

Podle Jordána by se měl podle materiálu zvýšit podíl českých biopotravin na českém trhu na 60 procent, biopotraviny by se pak měly na celkové spotřebě jídla podílet třemi procenty. I tohoto podílu měla ČR již letos dosáhnout, podle posledních dat za předloňský rok činil podíl 0,71 procenta. Celkový obrat s biopotravinami včetně vývozu dosáhl v roce 2013 přibližně 2,7 miliardy korun, spotřeba biopotravin v ČR byla v hodnotě 1,95 miliardy. Podle resortu trh roste přibližně o pět procent ročně, chce hledat cesty na podporu producentů. „V tuto chvíli je ovšem předčasné hovořit o konkrétních projektech,“ dodal mluvčí. Zvýhodňuje je i v projektech v rámci Programu rozvoje venkova. Ekologičtí zemědělci si však stěžují, že málo.

Podle zakladatele sítě obchodů Sklizeno Davida Kukly pociťují obchodníci nedostatek českých produktů v biokvalitě, zejména pak u čerstvých potravin. „Bohužel cena biopotravin je často vysoká kvůli náročnosti výroby, takže i poptávka je samozřejmě nižší a nízká poptávka zase tlačí ceny nahoru a je to začarovaný kruh. Nejmarkantnější je to u biodrůbeže,“ řekl ČTK Kukla.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *