Majitel lesa dostal pokutu 250 000 korun, nezpracoval kůrovcové dříví

Majitel lesa v okolí Doubravice u České Skalice na Náchodsku musí zaplatit pokutu ve výši 250 000 korun. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) potrestala společnost New Dobrawitz za to, že včas nezpracovala dřevo napadené kůrovcem, čímž došlo k rozšíření škůdce na okolní lesy. Vyplynulo to z vyjádření inspekce.

Pokuta byla udělena již v roce 2009, ale až nyní po vleklých soudních sporech nabyla právní moci. Společnost New Dobrawitz odmítla záležitost komentovat.
Podle ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáše Trávníčka firma jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesa proti kalamitním hmyzím škůdcům. „Společnost nezajistila včasné zpracování kůrovcového dříví, takže došlo k postupnému zvýšení rozsahu napadení a rozvoji populace lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. To zapříčinilo vyrojení nové generace kůrovců do okolních lesních porostů,“ uvedl.
Inspektoři v kontrolovaných lesích zjistili 320 metrů krychlových kůrovcových souší po opuštění kůrovci a nejméně 820 metrů krychlových stromů, kde byl kůrovec v době kontroly přítomen. „Zjistili jsme, že vlastník lesa stromy postupně asanuje, ale s ohledem na pomalý postup prací dochází k dalšímu šíření kůrovce,“ řekla Jana Jandová z ČIŽP. Celkem došlo k odumření nebo vykácení kůrovcového dříví o objemu 1270 metrů krychlových a napadení dalších 180 metrů krychlových smrkového porostu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *