Lovci musí nově posílat veterinářům ke kontrole vzorek masa i ocásky divočáků

Lovci musí od letošního roku posílat veterinářům ke kontrole spolu se vzorkem masa i ocásky ulovených divočáků, takzvaná pírka. Pokud je nezašlou, zaplatí sami kontrolu na přítomnost cizopasníka svalovce. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Náklady na vyšetření jinak platí stát.

Nová povinnost platí pro zvěřinu, která se bude prodávat dál, ale i u zvířat pro osobní spotřebu. „V případech, kdy po 1. 1. 2016 povinná osoba odevzdá k vyšetření pouze samotný vzorek svaloviny bez přiloženého ‚pírka‘, bude muset uhradit náklady na vyšetření,“ uvedl mluvčí správy. Změnu podle něj prosadilo ministerstvo zemědělství.

Od ledna mohou myslivci lovit divočáky i s bachyněmi a selaty celoročně, dříve je mohli zastřelit pouze od srpna do konce ledna. Přemnožená divoká prasata působí podle resortu každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách, ale i na lesních porostech. Roste i počet střetů prasat s motorovými vozidly. Podle ministerstva se divočákům změnil způsob života. Doba páření, která normálně probíhá od listopadu do ledna, se totiž nyní rozšířila na celý rok.

„Pokud má dojít k zastavení růstu početních stavů a následné redukci prasete divokého, je bezpodmínečně nutné, aby se lov v následujících letech pohyboval minimálně na úrovni 200 000 kusů ročně,“ napsal dříve do důvodové zprávy k novele vyhlášky zemědělský resort. V loňském mysliveckém roce, který skončil v březnu 2015, se počet odstřelených divočáků podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvýšil o více než 16 000 na téměř 169 000 kusů.

Aktualizovaná vyhláška mimo jiné také dovoluje delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *