Loňská produkce ryb byla rekordní, letos klesne

Produkce ryb v Česku loni podle Rybářského sdružení meziročně vzrostla o 66 tun na rekordních 21 751 tun. Letos však podle odhadů klesne pod 21 000 tun, řekl ředitel sdružení Michal Kratochvíl. I přes loňské rekordní úlovky trápilo stejně jako letos rybáře sucho. Kdyby nebylo, mohl by být letos loňský rekord překonaný, dodal.

Loni podle Kratochvíla mohlo být vyloveno několik větších rybníků, které se loví jednou za několik let. Cena ryb od producentů se letos nejspíš nezvedne, rybáři je většinou prodávají za 85 až 100 korun za kilogram. Letošní suché počasí ale v některých případech snížilo hladinu rybníků.
„Nebyla voda, v létě byly kyslíkové deficity. Když máte teplou vodu, rybám to nevadí, ale musí tam být kyslík. Jakmile tam není, tak se nemohou ani přikrmovat, přírůstek tak nemusí být tak velký, jako kdyby se přikrmovalo,“ vysvětlil. Letošní rok tak podle něj bude spíš standardní.
V ČR se standardně chová nejvíce kaprů, loni se jich v rybnících vylovilo 18 430 tun, tedy o 30 tun meziročně méně. O 42 procent ale přibylo lososovitých ryb na 1106 tun, naopak klesla produkce býložravých ryb, línů i dravých ryb. Zhruba 40 procent živých ryb se prodalo v ČR, polovina pak šla na vývoz, deset procent se zpracovalo.
Aktuálně začínají podzimní výlovy rybníků, v některých lokalitách se kvůli nedostatku vody posouvají na později.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *