Linea Nivnice vykoupí od domácích pěstitelů kvůli neúrodě jen dva tisíce tun jablek

Společnost Linea Nivnice, jeden z největších tuzemských zpracovatelů ovoce, letos od pěstitelů v Česku vykoupí kvůli neúrodě jen kolem 2000 tun jablek. Každoročně jich na svou produkci šťáv, vín a dětské výživy potřebuje zhruba 18 000 tun. Výpadek nahradí jablečnými polotovary z vlastních zásob a dovozem jablečného koncentrátu a dřeně ze zahraničí. Uvedl to generální ředitel firmy Gabriel Slanicay.

Jablka podle Slanicaye nejsou. Naštěstí má firma nějaké zásoby z loňské dobré sezóny. Chybějící množství doplní společnost nákupem polotovarů z ciziny, pravděpodobně z Číny a Moldávie. Nebývalá neúroda jablek zasáhla celou Evropu. Loni Linea vykoupila od pěstitelů asi 15 000 tun jablek, sdělil ředitel.

Kvůli špatné sezóně a s tím související zvýšené poptávce výrazně vzrostla výkupní cena jablek, která se podle Slanicaye momentálně pohybuje okolo pěti korun za kilogram. Je to zhruba dvojnásobek ceny z předchozích let. V ceně našich produktů se to však promítne jen v malé míře. Budeme je měnit pouze v řádu desítek haléřů, uvedl ředitel.

V roce 2016 společnost vyrobila zhruba 14 milionů litrů ovocných šťáv, podobné množství se očekává i letos. Kromě jablečné mezi nimi má zásadní podíl i pomerančová šťáva. Také pomerančů je však v letošním roce na trhu málo. Jejich druhou největší produkční oblast na světě, Floridu, zasáhly hurikány, které zničily podstatnou část úrody. Kvůli tomu vzrostla poptávka i cena pomerančů v Brazílii, která je jejich největším světovým producentem a odkud je dováží i Linea. Podle Slanicaye se situace na trhu promítne do cen džusů a dalších výrobků firmy obsahujících pomeranče.

Kvůli zvyšujícímu se zájmu o ovocné přesnídávky chystá Linea rozšíření výroby. V nadcházejících měsících uvede do provozu dvě nové linky na výrobu dětské výživy v kapsičkovém obalu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *