Likérka Rudolf Jelínek letos sklidila rekordních 840 tun švestek

Vizovická likérka Rudolf Jelínek letos sklidila rekordních 840 tun švestek ve svých sadech. Sdělili to zástupci společnosti. Poslední dva roky byla přitom úroda špatná. Firma má téměř 60 hektarů švestkových sadů, letošní sklizeň byla jedenáctá v novodobé historii společnosti. S výsadbou ovocných stromů na jižních stráních vizovického údolí začala společnost v roce 2003.

„O slivovici letos nebude nouze. Švestek je oproti loňsku téměř čtyřnásobek. Roky 2012, 2016 a 2017 výrazně ovlivnilo špatné počasí. Velkou část potenciální úrody za nás sklidil mráz,“ uvedl obchodně-marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka. Dosud nejvyšší sklizeň měla likérka v roce 2015, kdy sklidila 515 tun švestek. Letošní průměrný výnos byl 38 kilogramů švestek z jednoho sklizeného stromu. Sklizeň zaměstnala 120 lidí, kterým pomáhalo speciální mechanické zařízení, takzvaný setřásač. V sadech roste devět odrůd švestek, které dozrávají od července do září. Na největší ploše pěstuje firma odrůdu Stanley. Následuje Gabrovská, Katinka a Čačanská lepotica, která je i nejranější odrůdou. O více než 20 000 ovocných stromů pečuje deset sadařů a pro správné opylení je v sadech rozmístěno 50 včelích úlů a 15 hnízd čmeláka zemního.

 

Tržby likérky loni vzrostly o tři procenta na 454 milionů korun. Zisk před zdaněním klesl o třetinu na 19 milionů korun, ovlivnily ho především investice a opravy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *