Lidovci navrhnou snížení DPH u palivového dříví

Lidovci navrhnou snížení sazby DPH u palivového dříví ze současných 15 na deset procent. Návrh představil exministr zemědělství Marian Jurečka. Uplatnit ho chce při projednávání vládního daňového balíčku. Podle něj by snížení ceny za dříví na otop pomohlo vyřešit problémy s přebytkem dřeva kvůli kůrovci.

Jurečka obhajoval při debatě o kůrovcové kalamitě své kroky v boji s tímto škůdcem s tím, že opatření nebyla tehdejší koaliční vládou nijak zpochybňována. Odmítl mimo jiné tvrzení, že by za jeho ministrování nebyla výsadba druhově pestrých lesů namísto smrků, které tvoří polovinu českých lesů. Za bývalé vlády Andreje Babiše se podle Jurečky v praxi nezměnilo v boji s kůrovcem vůbec nic. „Žádnou konkrétní věc ta vláda neudělala,“ uvedl.
Jurečkův nástupce Jiří Milek v květnu kvůli zanedbanému postupu proti kůrovci odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Podepsal také novelu vyhlášky o opatřeních k ochraně lesa, která klade větší důraz na vyhledávání napadených stromů. Vyhláška umožňuje také v napadených lesích vyhlásit krizový stav.
Jurečku za současný kalamitní stav dnes obvinilo zejména SPD Tomia Okamury. ODS zase vinu vidí na straně ministra životního prostředí Richarda Brabce, a to kvůli nedostatečné kontrole a nápravným opatřením. Ministr se hájil mimo jiné tím, že má jednoho inspektora na 64 000 hektarů lesů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *