Lidé na Zlínsku budou moci chovat prasata doma, ruší se opatření

Veterináři zrušili opatření, která vytyčovala oblast zamořenou africkým morem prasat na Zlínsku. Reagovali tak na rozhodnutí Evropské komise, podle níž je ČR uznána za zemi bez této choroby. ČR jako zatím jediná země na světě dokázala nákazu na svém území vymýtit. Současně s tím veterináři zrušili tzv. oblast s intenzivním odlovem divokých prasat. Končí tak místní vyplácení zástřelného. Lidé v oblasti si budou moci pořídit domů prasata na výkrm, ale pouze z registrovaných chovů. Některá omezení pro celou ČR zůstávají platná, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

„Pro celé území ČR budou nadále platit upravená celostátně vydaná mimořádná veterinární opatření,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Stát tak nadále nařizuje lovcům intenzivně lovit divočáky všech věkových skupin. Dál budou moci používat jinak zakázané technické prostředky.
Stále také platí celostátní monitoring uhynulých divočáků, vyplácí se nadále dvoutisícové nálezné za uhynulé nebo sražené prase, pokud nálezce odevzdá vzorky na vyšetření na tuto chorobu. Kromě vábení prasat je zakázané přikrmování divočáků. „Pro chovy domácích prasat v celé ČR i nadále platí zákaz krmení kuchyňskými odpady a zpřísněna je také evidence pro přemísťování prasat určených k domácí porážce. Zakázán i nadále zůstává dovoz těl ulovené zvěře a vedlejších živočišných produktů z ulovené zvěře určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě ze zemí s výskytem moru,“ dodal Vorlíček. Také se v chovech prasat nesmí používat seno nebo sláma, které z těchto zemí pocházejí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *