Lidé mohou hlasovat v anketě o Strom roku 2018

Již od června mohou lidé hlasovat v anketě o Strom roku 2018. Do finále postoupilo 12 stromů z 11 krajů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Za pořadatelskou Nadaci Partnerství to uvedl David Kopecký. Loni anketu vyhrál ořešák z Kvasic na Kroměřížsku.

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky nadaci na ocenění už 1322 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 663 000 lidí. Je zpoplatněné, čímž se ekologům podařilo vybrat přes 2,5 milionu korun. Peníze použili na výsadbu stromů, obnovu lesů a alejí.

Hlasování v tomto ročníku končí 25. září, výsledky pořadatelé zveřejní 11. října v Brně. „Vloni musel ořešák z Kvasic nasbírat na první příčku přes 10 000 hlasů. V některých ročnících se počet hlasů pro vítěze přehoupl i přes 20 000 či 30 000. Rozhodně ale automaticky nevyhrává největší soutěžní město. Rozhoduje schopnost zmobilizovat své okolí,“ uvedla koordinátorka ankety Andrea Krůpová. Tento rok mohou hlasující vybírat jeden z takzvaných Stromů svobody. Z šestapadesáti návrhů se probojovalo do finále 12 lip svobody zasazených na oslavu nově vzniklého Československa, konce války nebo v závěru pražského jara na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *