Liberecký kraj opět podpoří včelaře, v programu je jeden a půl milionu korun

Liberecký kraj znovu podpoří včelaře, v programu pro ně je letos 1,5 milionu korun. Na pořízení nových úlů, včelařských pomůcek, zakoupení včelstev či na opravy včelínů mohou chovatelé včel získat až 40 000 korun. Informoval o tom radní pro zemědělství Jiří Löffelmann. Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009.

Program byl podle Löffelmanna postupně upravován tak, aby maximálně vyhovoval žadatelům a zároveň naplňoval účel programu – zvýšit počet včelstev v Libereckém kraji. Minulé kolo rozdělování peněz bylo bez jakýchkoliv problémů, proto jsou po konzultaci s vedením Českého svazu včelařů v Libereckém kraji podmínky z roku 2017 zachovány, dodal. „Ideální by bylo, kdyby byla (včelstva) rozmístěna rovnoměrně, to ale asi není v našich silách,“ dodal radní. Včelaření není právě levnou záležitostí. Základní vybavení pro začínající včelaře lze pořídit zhruba za 50 tisíc korun.

Včelařů i včelstev v Libereckém kraji v minulých letech výrazně ubylo, úbytek včel ale trápí celé Česko. Ještě v 90. letech minulého století bylo v zemi na 80 tisíc včelařů, kteří pečovali o 800 tisíc včelstev. Stavy včelstev pak klesly o více než třetinu. V posledních letech se i díky podpoře z Evropské unie a rostoucím výkupním cenám začaly stavy zvyšovat. Zatímco v roce 2010 bylo podle Svazu včelařů v zemi zhruba 47,9 tisíce včelařů, kteří pečovali o 528 tisíc včelstev, loni už stavy překročily 54,4 tisíce včelařů a zhruba 635 tisíc včelstev.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *