Lhůta na hlášení dovozu masa se zase zkrátí na 24 hodin

Hlášení dovozu masa a dalších živočišných produktů do České republiky dva dny předem skončí, lhůta se zkrátí na dřívějších 24 hodin. Dojednali to importéři, zpracovatelé a ministerstvo zemědělství. Uvedla to dnes Česká televize. Prodloužení lhůty na dva dny bylo loni počátkem října odpovědí na ruské sankce a mělo chránit před nelegálními dovozy. Obnovená kratší lhůta by měla začít platit nejpozději v dubnu.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky to byla opatření, která se v daný okamžik považovala za zodpovědné je přijmout, ale protože se obavy nenaplnily v takové míře a informace stačí 24 hodin předem, tak bylo opatření vypuštěno. Dovozci a zpracovatelé delší lhůtu kritizovali kvůli administrativní zátěži od jejího zavedení a podle České televize by chtěli, aby dovozy nemuseli předem hlásit vůbec.
Česká televize uvedla, že počet kontrol Státní veterinární správy (SVS) se od prodloužení lhůty zvýšil asi o polovinu a odhalených pochybení přibylo desetinásobně. Častým nedostatkem přitom byly právě nepřesnosti v ohlášení dovozu.
Prodloužení lhůty na dva dny platilo od loňského 3. října. Dovozci od té doby musejí do formuláře uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. Zpřísnění mělo podle ministerstva zemědělství mimo jiné zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí Evropské unie.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *