Letošní úroda hroznů bude asi slabší než loňská

Úroda vinných hroznů v České republice bude zřejmě letos nižší než loni a také asi i mírně nižší, než vinaři odhadovali v létě. Kvalita hroznů bude ale pravděpodobně velmi dobrá. Vyplývá to z ankety mezi vinaři a zástupci vinařských organizací. Letošní sklizeň hroznů je na jihu Moravy přibližně v polovině.

„První sklizené vinice ukazují, že je stejná, nebo mírně menší úroda, než byly odhady z letních měsíců. Bude to přibližně o 20, a někde i o 25 procent méně než v minulém roce. Přesnější čísla ale budou až po sklizení prvních celých tratí,“ uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Josef Svoboda. V některých částech republiky ale může být propad mezi loňskou a letošní sklizní podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce ještě značnější. „I když obecně se odhady pohybují okolí poklesu úrody o přibližně 20 procent, na vinohradech, kde byla loni úroda výrazně nadprůměrná, může být letos výrazně méně hroznů, až o 40 procent,“ uvedl. Důvodem je podle něj to, že některé vinohrady loni navzdory extrémním podmínkám – vysokým teplotám i velkému suchu – přinesly výrazně nadprůměrnou úrodu. Rostliny se tím ale vyčerpaly, takže letos je hroznů méně, nebo jsou menší.
Letošní počasí bylo podle vinařů pro hrozny téměř ideální a významněji úrodu neohrožovaly ani choroby. Všechna nebezpečí ale zatím nepominula. „Vedle špačků a možných dlouhodobých dešťů jsou to letos mimořádně i hraboši a hmyz,“ sdělil generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Potíže s hraboši nejsou ve vinohradech plošné, liší se v různých částech kraje. Zatímco někteří pěstitelé pozorují hraboše, kteří se krmí na dozrávajícím ovoci, dalším zničili spíš novou výsadbu a plody nechávají na pokoji. „Na jaře jsme museli znovu vysadit hektar v původní výsadbě z roku 2017, protože mladé sazenice poškodili hraboši. A teď zase způsobují škody na dalších mladých sazenicích už teď na podzim, ne jako loni přes zimu a na jaře,“ uvedl provozní ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt Libor Výleta.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *