Letošní úroda brambor bude asi průměrná

Podle odhadu Českého bramborářského svazu bude v České republice letošní sklizeň brambor průměrná. Letos by se mělo sklidit 770 tisíc tun brambor, a to včetně produkce na zahradách. To odpovídá průměrnému výnosu lehce nad 26 tun na hektar. Vzhledem k vyšším farmářským cenám by pro pěstitele přesto měla ekonomicky patřit k těm lepším. Uvedl to předseda svazu Josef Králíček na semináři, který se konal v rámci Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě s tím, že celková plocha brambor se příliš neměnila.

Podle Králíčka plocha konzumních brambor meziročně stoupla o 232 hektarů na 14 167 hektarů, na druhou stranu plocha brambor na výrobu škrobu se snížila o 224 hektarů na 5929 hektarů.  „Výnosy jsou rozdílné, ale můžeme říci, že v letošním roce není výrazný propad, jako byl v loňském roce z důvodu dlouhotrvajícího sucha,“ řekl Králíček. Podle něj z Vysočiny plyne třetina českých brambor, podle statistiky tam letos vyrostly na 7721 hektarech polí. Sklizeň konzumních brambor už podle Králíčka řada podniků ukončila. Škrobárny Pelhřimov zahájily kampaň 22. srpna. Výnosy brambor na Vysočině se podle něj přes podstatné lokální rozdíly zatím jeví jako průměrné. „Průměrných hodnot dosahuje také škrobnatost, která má ale v posledních dnech klesající tendenci,“ uvedl předseda představenstva Jos Hadrava. Kontrakt s pěstiteli letos škrobárny uzavřely na 60 135 tunách brambor, což zhruba odpovídá výrobě 13.382 tun škrobu. Kromě Škrobáren Pelhřimov vyrábí v ČR bramborový škrob už jen Lyckeby Amylex v Horažďovicích v Plzeňském kraji.
Zemědělci dostávají při prodeji ve velkém za kilogram 4,50 až pět koruny, při nákupu malého množství brambor na farmách lidé za kilogram platí deset až 12 korun. Produkce brambor v Česku pokrývá domácí spotřebu podle svazu asi ze tří čtvrtin. Kromě farmářské ceny ovlivňují jejich pěstování další faktory, například stoupající požadavky na ochranu vodních toků, opatření proti erozi půdy nebo omezování přípravků na ochranu brambor. K vyššímu pěstování konzumních brambor by podle Králíčka pomohlo navýšení roční finanční podpory. Zatím podle něj představuje necelých 50 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *