Letošní počasí nahrálo vysoké kvalitě vín

Letošní rok bude pro vinaře jedním z nejkvalitnějších za poslední desítky let. Přispělo k tomu především teplé a slunné počasí, které včas přerušily zářijové srážky. Vyplynulo to z informací vinařů na tiskové konferenci Vinařské unie České republiky v Praze. Dokazuje to i letošní Svatomartinské víno.

Podle ředitele Vinných sklepů Valtice Davida Šťastného se oproti loňsku sklízí až o 40 procent více hroznů, které jsou navíc v perfektním stavu. Všechny hodnoty, jako například cukernatost hroznů, jsou nadprůměrné, řekl Šťastný, který úrodu označil za ročník století. Vzhledem k tomu vzrostla výkupní cena hroznů o šest až sedm procent.

Letošní rok byl pro révu příznivý od samého začátku. Díky dešťům na podzim roku 2014 byl na jaře v půdě dobrý vláhový systém a rovnoměrné rašení, další růst letorostů byl díky tomu nadprůměrný. Kvetení révy proběhlo v brzkém termínu a hlavně v teplém a suchém období. Léto charakterizovaly vysoké teploty a sucho, čímž se vinaři vyhnuli houbovým chorobám, vysvětlil ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda.

Podle předsedy představenstva vinařství Znovín Znojmo Pavla Vajčnera přišly deště v pravou chvíli. Doladily vývoj prakticky všech odrůd, zejména však těch, které dozrávají později. Hrozny proto mají vysokou cukernatost, přiměřená je i velikost bobulí, dodal.

Počasí tedy letos přálo všem odrůdám, lidé se mohou těšit především na skvělá červená vína či vína s přívlastkem. Už teď je známé, že rok 2015 bude ročníkem špičkových moravských červených vín, podotkl Šťastný. Podle něho lze světová červená vína dělat i na Moravě, o čemž svědčí jejich úspěchy na prestižních mezinárodních soutěžích.

Přesvědčit se o nadprůměrném ročníku budou moci lidé už 11. listopadu, kdy se otevřou lahve Svatomartinského vína. Perfektní kvalita hroznů a jejich vysoká vyzrálost se zákonitě promítnou do charakteru vína.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *