Lesy Vysočiny se kvůli suchu a smrkům zhoršují nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je likviduje. Ve státních lesích pracovníci za letošních prvních sedm měsíců vytěžili 303 500 metrů krychlových kůrovcového dřeva, o 40 procent víc než loni za rok. Prognóza je špatná, řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR Jan Sovák. Podobnou situaci podle něj lesníci na Vysočině nepamatují.

Na Vysočině je necelých 40 procent státních lesů, zbývající patří soukomníkům a obcím. V příštím roce bude podle odhadů lesníků celkově na Vysočině potřeba vytěžit pět milionů metrů krychlových dříví poškozeného kůrovcem, tedy stejný objem jako loni u všech vlastníků lesa v zemi. „A to je střízlivý odhad,“ řekl Jiří Groda z úseku lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. Odbyt na dřevo chybí, trh je přesycený. Kraj Vysočina kvůli lesům svolal tento týden krizový štáb. „Na Vysočině už dávno přesáhlo řešení aktuálního problému s kůrovcem možnosti kraje. Hrozí absolutní rozpad lesního hospodářství,“ uvedl dnešní v tiskové zprávě hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Uvedl, že podle odhadu odborníků bude likvidace kůrovcové kalamity na Vysočině stát pět miliard korun a desetkrát víc na území celé republiky. Podle hejtmana už nejde jen o problém vlastníků lesů. „Vláda by měla začít hledat rezervy, ze kterých budeme moci vlastníkům lesů hradit náklady nejen na odtěžení, ale i na novou výsadbu a péči o les,“ uvedl.

Sucho má na Vysočině o něco větší dopad než jinde kvůli většímu zastoupení mělce kořenících smrků. „Tady je v rámci republiky smrku opravdu nejvíce. Zhruba 65 procent,“ řekl Sovák. Podle Grody bylo sázení smrků na Vysočině před sto lety vzhledem k tehdejším klimatickým podmínkám v pořádku. „Dnes hynou,“ uvedl. V posledních letech už lesníci vysazují pestřejší skladbu dřevin. „Nejsme schopni teď predikovat, které porostou, protože neumíme říci, kolik vláhy bude padat,“ řekl Groda.*

 

Komentáře ke článku 1

  • Michal

    „Vysočině před sto lety vzhledem k tehdejším klimatickým podmínkám v pořádku.“
    Jak se vykroutit ze zodpovědnosti, muže za to klima, jako kdyby do teď klima neexistovalo.
    Jestli to spíš není tím, že kdysi to byl les, a teď to je plantáž kterou drancují harvestory a nikdo se o ni nestará.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *