Lesy ČR znásobí nabídku dřeva k samovýrobě, spouští přímý prodej

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos znásobí nabídku dřeva, které si lidé budou moci ve státních lesích sami vytěžit a odvézt. Novinkou je dnes zahájený maloprodej již vytěženého a zpracovaného kůrovcového dříví přímo ze skladů v kalamitních lesních správách. Dřevo půjde použít na topení i na stavební materiál. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová. Rozšířením samovýroby a maloprodeje chce podnik zvýšit odbyt dřeva, kterého je v současné kůrovcové kalamitě na trhu velký nadbytek.

Samovýrobci si budou moci ve státních lesích koupit a vytěžit za rok až 200 metrů krychlových dřeva. Dosud byl limit stanoven na 30 metrů krychlových. Ze skladů si bude moci zájemce za rok koupit až 50 metrů krychlových dřeva, což jsou asi dvě naplněná nákladní auta. „Nabídka se týká především kalamitního smrkového dříví. Chceme zvýšit jeho spotřebu, ale reagujeme také na poptávku veřejnosti – ať v samovýrobě či zájmu o uskladněné dříví,“ uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Lesníci lidem stromy před těžbou vyznačí. „Půjde hlavně o kůrovcové dříví a souše,“ doplnil ředitel lesního a vodního hospodářství LČR Pavel Indra.
V roce 2017 podnik zadal do samovýroby 169 000 metrů krychlových dřeva, z toho bylo 3000 metrů krychlových kůrovcového dřeva. Loni samovýrobci zpracovali ve státních lesích 241 000 m3 dřeva, z toho 38 000 m3 kůrovcového. Celkové roční těžby podniku se v minulých letech pohybovaly na úrovni osmi milionů metrů krychlových dřeva. Podíl samovýroby tak činil asi 2,5 procenta.
Již vytěžené a zpracované kůrovcové dříví má podnik v nabídce na 21 kalamitních lesních správách a čtyřech lesních závodech. „Nabídka je bez dopravy, nejde o štípané dříví,“ upozornil Vojáček. Dříví vhodné pro výrobu paliva je ve dvoumetrových kusech, užitkové dřevo k pořezu má čtyři metry a více.*

Komentáře ke článku 2

  • Jakub

    To je super. My také topíme dřevem, takže nějaká dobrá nabídka na dřevo by se nám hodila. Se dřevem je sice práce, ale topení s ním je nejlepší. V obýváku máme krbová kamna, na která je napojené podlahové topení a v celém domě máme krásné teplo. Nepodcenil jsem totiž ani výběr komínu. Vsadil jsem na kvalitní komínové sestavy z https://www.komin-levne.cz/ a udělal jsem dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *