Lesy ČR spolufinancovaly obnovu historické aleje na Znojemsku

Státní podnik Lesy ČR revitalizoval lipovou alej u hradu Bítov na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Bez revitalizace mohla alej v průběhu několika dalších desítek let zaniknout. Státní podnik nechal odborně ošetřit 140 významných stromů. V historické lipové aleji a přilehlém lesoparku navíc nově vysadil 125 sazenic lesních dřevin, které zlepšují krajinářskou kompozici tohoto území. Uvedl to mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Provedený zoologický a entomologický průzkum prokázal, že některé stromy v lokalitě představují životní prostor pro mnoho zvláště chráněných druhů živočichů.

Kromě Lesů ČR se na financování projektu podílela také Evropská unie prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, konkrétně z operačního programu Životní prostředí.

Revitalizace probíhala podle kvalitně zpracovaného projektu. Vlastní opatření bylo provedeno za účasti odborného autorského a biologického dozoru. Ošetřením aleje se kromě celkově lepšího vzhledu této významné lokality zvýšila také bezpečnost procházejících lidí.

Předmětné území se stalo součástí komponované krajiny lesů a lesoparků vytvářené programově vlastníky panství zejména v 19. století. Hrad vystavěný na úzkém skalnatém výběžku, asi 70 metrů nad hladinou říčky Želetavky, představoval důležitý opěrný bod pro Přemyslovce. Hrabata Daunové (1755-1904) zbudovala nad hradem rozsáhlý hradní lesopark s velkým množstvím saletů (staveb), zastavení a vyhlídek na hrad a soutok řek Želetavky a Dyje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *