Lesy ČR otevřely v Hořicích novou dřevěnou budovu sídla Lesní správy Hořice

Státní podnik Lesy České republiky dnes v Hořicích na Jičínsku otevřel novou dřevěnou budovu sídla Lesní správy Hořice. Celkové náklady stavby včetně vnitřního vybavení dosáhly téměř 25 milionů korun bez DPH. Památkově chráněný barokní zámek v centru města, kde lesní správa sídlila 71 let, podnik prodal za 9,8 milionu korun městu Hořice.

Budova zámku byla pro potřeby hořické lesní správy příliš velká a nákladná na údržbu. Proto se rozhodli postavit dřevostavbu odpovídajících parametrů a zámek prodat, řekl krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář. Nové sídlo Lesy ČR stavěly od podzimu 2015. Hořická lesní správa obhospodařuje zhruba 170 000 hektarů lesů, má 23 zaměstnanců a patří mezi větší lesní správy Lesů ČR.

Vybudování hořické dřevostavby podle generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda zapadá do koncepce podniku stavět dřevostavby, a tím podporovat spotřebu dřeva v Česku pro stavební účely. „Česká republika ve spotřebě dřeva zaostává. Chceme jít příkladem a ukázat cestu,“ řekl Szórád. V minulých letech Lesy ČR vystavěly ze dřeva například krajské ředitelství v Dobré Vodě u Českých Budějovic. V plánu mají dřevostavby pro sídla lesních správ v Chocni na Pardubicku a Kraslicích na Karlovarsku.

Největší chystanou administrativní dřevostavbou, jaká v ČR zatím nemá obdoby, je objekt nového sídla Lesů ČR v Hradci Králové. Náklady na stavbu se odhadují na 470 milionů korun bez DPH, stavět by se mohlo začít v roce 2019. Dvoupodlažní budova s 8000 metry čtverečními kancelářských ploch bude pro 180 až 200 úředníků. Nyní na ředitelství pracuje asi 160 lidí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *