Lesy ČR již těžby zastavily, posunuly termín miliardového tendru

Státní podnik Lesy České republiky přivítal rozhodnutí Ministerstva zemědělství zakázat kvůli kalamitě z kůrovce a větru těžby smrkového a borového dřeva. Samotné Lesy ČR, kterým patří téměř polovina lesů v zemi, již úmyslné těžby jehličnatého dříví zastavily. Uvedl to výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Lesy ČR také kvůli situaci na trhu se dřevem opět posunuly termín podání nabídek do třímiliardového tendru na lesní práce a těžbu, a to z 20. září na 10. října.

„Vítáme opatření Ministerstva zemědělství jako krok k přednostnímu zpracování nahodilých těžeb ve všech postižených lesích,“ uvedl Lidický. Pilařské a další dřevozpracující provozy budou moci přednostně zpracovat dříví z kalamit. Posunutí termínu pro odevzdání obálek do pětiletého lesnického tendru 2018+ státní podnik zdůvodnil rozkolísanou situací na trhu se dřevem, kdy jeho ceny jsou kvůli kůrovcovým a větrným kalamitám pod tlakem. „Posunutím termínu vychází Lesy ČR vstříc potenciálním smluvním partnerům, kteří nyní nemohou ve svých nabídkách stanovit reálné ceny dříví,“ uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Z nabídnuté ceny se následně vychází po celou dobu pětiletého kontraktu. Termín podání nabídek podnik už posunoval, původní první termín byl 5. září.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro Lesy ČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *