Lesy ČR chystají Den za obnovu lesa, budou se sázet stromky

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) uspořádá v sobotu 19. října na čtrnácti místech po celé ČR akci Den za obnovu lesa. Lidé při ní pomohou s obnovou lesů zničených kůrovcem. Současně se seznámí s budoucí podobou českých lesů, které mají mít zcela jiný charakter a druhovou skladbu než současné porosty. Podnik předpokládá, že lidé v sobotu vysázejí tisíce stromků. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a podnik nyní čelí dosud největší kůrovcové kalamitě.

Lesníci veřejnosti v sobotu představí les, který vzniká na místech uhynulých porostů. Podle LČR je to smíšený les složený z několika desítek původních druhů českých dřevin, který bude přizpůsobený měnícímu se klimatu, bude schopný zadržet vodu a bude odolnější vůči škůdcům. Podle generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka v něm budou převládat listnaté dřeviny, bude v něm více buřeně, tedy lesního plevele. Les tak bude i méně prostupný a porostou v něm jiné druhy hub než nyní.
Den za obnovu lesa je součástí kampaně Lesů ČR pod názvem Sázíme lesy nové generace. Sobotní akce se koná za každého počasí a je největší svého druhu v historii státního podniku. Lesníci odhadují, že na každé místo, kde se bude sázet les, by mohlo přijít až několik tisíc lidí. Kromě sázení stromků budou lidé také uklízet vytěžené plochy nebo stavět oplocení k nové výsadbě. Nářadí Lesy ČR zajistí. Lidé si také vyzkouší třeba měření dříví, uvidí práci s koňmi, lesníci připraví i program pro děti.
Akci podporují známé osobnosti. Například v Karlových Varech by si svůj strom měl zasadit herec Jiří Bartoška, ve Slatiňanech na Pardubicku pěvkyně Dagmar Pecková, na Vráži ve středních Čechách kardiochirurg Jan Pirk nebo na jihočeské Kleti olympijská vítězka Kateřina Neumannová.
Lesy ČR chtějí letos zvýšit počet vysázených stromků při zalesňování na nejméně 55 milionů z loňských 46 milionů. Loni podnik investoval do pěstebních prací a obnovy lesa 2,15 miliardy korun, v plánech pro letošní rok měl 2,4 miliardy korun a v roce 2020 zhruba 3,2 miliardy. Skutečné investice do pěstebních prací ale budou zřejmě vyšší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *