Lesům ČR za leden až květen klesl zisk o 29 procent

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za letošní leden až květen klesl hrubý zisk o 29 procent na 1,61 miliardy korun z 2,26 miliardy korun ve stejném období loni. Průběžné výsledky podnik zveřejnil na svém webu. Kvůli zhoršenému hospodaření způsobenému kůrovcovou kalamitou podnik odložil chystanou stavbu nového sídla v Hradci Králové zhruba za půl miliardy korun. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby za prvních pět měsíců roku klesly o 16 procent, tedy o 755 milionů korun na 3,9 miliardy korun. Těžba dřeva vzrostla o pětinu na 3,9 milionu metrů krychlových. Do zisku i tržeb Lesů ČR se negativně promítá významné snížení cen dřeva, kterého je kvůli kůrovci a živelním kalamitám na trhu velký přebytek. Dříví se prodává za méně peněz také kvůli jeho nízké kvalitě. Ve vyšší těžbě se odráží snaha podniku zpracovat kalamitní dřevo co nejrychleji. Podnik také zastavil u smrků a borovic úmyslné těžby zdravého, tedy dražšího dřeva.
Roli v tvorbě zisku hraje i to, že podnik ke konci roku 2017 lesnickým firmám umožnil na základě usnesení vlády ukončit bez sankcí pro ně nevýhodné víceleté smlouvy na těžbu a prodej dřeva. Ze smluv vzešlých z náhradních tendrů má podnik výnosy nižší. Pro letošní rok Lesy ČR kvůli tomu již dříve odhadly dopad do snížení zisku asi o miliardu korun.

Nové sídlo Lesů ČR s půdorysem stromu by mělo být největší administrativní dřevostavbou v ČR. Podnik projekt chystá od roku 2015, hotovo mělo být v roce 2020. Lesy ČR nyní chtějí získat všechna povolení ke stavbě a připravit dokumentaci pro tendr. Pak se projekt zmrazí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *