Lactalis stahuje 385 000 Kunín Pohárů, obsahují pesticid

Firma Lactalis CZ, mateřská společnost mlékáren Kunín a Klatovy, stahuje z trhu 385 000 mléčných dezertů Kunín Pohár, obsahují stopové množství pesticidu etylenoxid, který není v EU povolen. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček, veterináři získali informaci o pesticidu v přídatné látce prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Produkt prodávají různí prodejci. Spotřebitelé, kteří ho doma mají, by jej neměli jíst, mohou ho vrátit v místě nákupu. Podle Lactalisu jde o preventivní akci, zdraví spotřebitelů není ohroženo.
Mléčné dezerty váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka. Data spotřeby výrobků jsou 21. července 2021, 22. července 2021, 23. července 2021, 27. července 2021, 28. července 2021 a 29. července 2021. Výrobky začal stahovat producent, výrobky s jinými daty spotřeby se nestahují.
„Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce flanogenu, která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku,“ sdělil mluvčí.
Etylenoxid je reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, žádná její hladina není pro člověka bezpečná. V některých státech se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit, v EU není povolený.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *