Kvalitních vánočních stromků bude letos dost, jejich cena se nezvýší

Ceny vánočních stromků i jejich prodej zůstanou letos na loňské úrovni. Kvalitních stromků je v České republice dostatek, nabídka druhů i velikostí bude pestrá. Velkoobchodní ceny se nezvýšily, a proto se určitě nebudou zvyšovat ani v maloobchodě, není důvod proč by se mělo zdražovat. Uvedl to místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

Cena stromku záleží na tom, kde se bude prodávat. U jedle kavkazské kolem 1,8 metru bude cena od 500 do 1000 korun. Pokud se koupí v centru Prahy, kde je vysoký nájem za prodejní místo, cena bude  na horní hranici. Pokud se koupí u pěstitele na vsi, bude stát pět set korun, uvedl Valdman. Stříbrný smrk od 150 do 200 centimetrů bude letos stát 400 až 600 korun a borovice lesní a černá od 300 do 500 korun, doplnil.

Stříbrný smrk se bude prodávat za 350 a 400 korun, borovice černá od 350 do 400 korun a jedle kavkazská i korejská od 500 do 700 korun za kus, uvedl René Calta z Příšova u Plzně s tím, že ceny nezměnili. Letošní kvalita je dobrá, protože už třetím rokem nebyl mráz a většina stromků, hlavně jedlí, dobře obrostla, řekl.

Enormní sucho mělo za následek velké ztráty na letošních výsadbách. U někoho nebyly žádné, u někoho až 90 procent. To se ale projeví v nabídce až později, protože stromky, které uschly, měly přijít na trh za osm let, uvedl Valdman. Pokud se sucho nebude opakovat v dalších letech, tak to cenu neovlivní.

V ČR se prodává dlouhodobě až 1,3 milionu stromků. Podíly stagnují, jedlí je kolem 50 procent, stříbrného smrku 30 procent a po deseti procentech borovice a klasického smrku ztepilého.

Dovozy stagnují a tvoří zhruba polovinu prodejů. Sdružení vydalo osvětový leták a označuje stromky etiketou, že byly vypěstovány v ČR. Kvalita dovozových je srovnatelná s českými, ale pokud jsou z druhé strany Evropy, tak mohly být uříznuté už v říjnu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *