Kvalita vody v Labi se zlepšila

Kvalita vody v Labi se za posledních 25 let výrazně zlepšila, značnou ekologickou zátěž ale stále představují zemědělská hnojiva. Po zasedání Mezinárodní komise pro ochranu Labe to řekl v Drážďanech její předseda Helge Wendenburg s tím, že nyní v řece žije přes sto druhů ryb, které v ní před 25 lety nebyly.

„Chemické složení Labe se zlepšilo díky odstranění starých ekologických zátěží a omezení vypouštění odpadních vod,“ řekl Wendenburg. „Stále ale dochází k velkému zatížení Labe hnojivy, která nakonec končí v moři,“ dodal. Wendenburg rovněž vyzval k tomu, aby se vodohospodáři do budoucna zaměřili na řešení nedostatku vody v Labi v době sucha, který byl letos mimořádně patrný. Podle šéfa komise totiž pokles hladiny Labe omezuje možnosti využívání řeky jako zdroje pitné vody.
Mezinárodní komisi pro ochranu Labe založily Česko a Německo v roce 1990. Jejím cílem tehdy byla snaha omezit znečištění z průmyslu a zemědělství. Komise také měla být fórem, které pomůže česko-německé spolupráci v protipovodňové ochraně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *