Kutnohorští vinaři letos uvedou na trh více svatomartinského vína

Kutnohorští vinaři letos uvedou na trh 4200 lahví svatomartinského vína, což je v porovnání s loňským rokem o 30 procent více. Celkově vyrobí osm tisíc lahví mladého vína, meziročně o dva tisíce více. Letošek byl extrémně teplý, což má na mladá vína pozitivní vliv, řekl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský. Vyzrálá jsou podle něj hlavně červená vína.

„Bílá vína budou možná o něco méně aromatická a budou jim trošku chybět kyselinky. Nicméně si myslím, že svatomartinská vína budou ve velice dobré kvalitě,“ dodal Rudolfský. Vinné sklepy Kutná Hora hospodaří na 54,5 hektaru viničních ploch, loni sklidily kolem 200 tun hroznů. Letošní úroda bude podle Rudolfského vzhledem k suchu asi o 30 procent nižší.

Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, ale vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké. Rodinná firma Vinné sklepy Kutná Hora se zde vinařstvím zabývá od roku 2002.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *